Isola/Izola

Autor: Nina Cunderlik | 7.4.2016 o 14:00 | Karma článku: 1,92 | Prečítané:  142x

Malebné mesto na samom konci Slovinska, Vás určite očarí, ako očarilo aj mňa. Mesto ako z filmu vystrihnuté. Benátsky charakter mesta s nádherným malým prístavom s jachtami a s plážami. 

Mesto má zhruba 12 000 obyvateľov a naozaj každý pozná každého. Benátsky historický vplyv nie je vidieť len na stenách domov a v ich architektúre, ale aj v tom, že región je dvojjazyčný. Hovorí sa tam slovinsky a taliansky. Preto aj názov tohto článku je Isola/Izola. 

Názov mesta je odvedený zo slovíčka "isola", čo znamená ostrov, pretože mesto, kedy si bolo ostrovom. Úzke benátske uličky, ktoré Vás dovedú ku dvom kostol s typickými Benátskymi vežami. Promenáda sa nachádza okolo pobrežnej časti, kde sa nachádzajú malé reštaurácie a kaviarničky. Úžasné na romantické večerné posedenie pri dobrom miestnom víne.

V oblasti sa nachádzajú hoteli a dva parkoviská, ktoré sú zadarmo, zvyšné sú za poplatok. Ďalej pošta, nemocnica, autobusová stanica, malé pekárne, kde pracujú po väčšine Bosniaci či Albánci. Nasleduje trh, obchod so suvenírmi a potraviny.

Symbol mesta je holubica s olivovou halúzkou, čo symbolizuje Benátskú  nadvládu.

V blízkosti mesta sa nachádzajú ďalšie mestá a to Koper s najväčším slovinským prístavom a tiež jedným z najväčším v Európe a nákupnými centrami, Portorož, kde sa odohrávajú festivaly a Piran, romantické nádherné mesto pod záštitou UNESCO s dobrou zmrzlinou a zákazom vstupu s autami. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?