Kráľovná Jadranu

Autor: Nina Cunderlik | 7.3.2014 o 10:30 | (upravené 9.4.2014 o 22:37) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  134x

Aj takto sa niekedy nazývajú Benátky, v taliančine Venezia. Benátky vznikli 25.3. roku 421 N.L. Sú zložené zo 118 ostrovou a pevniny v oblasti Maghreby a Mestre. V historickéj časti Benátok žije 67 000 obyvateľov, vo veľkej miere cudzinci. Benátky sú hlavným mestom regiónu Veneto.

Historická časť Benátok je zložená z tzv. sestiere, to znamená v preklade šestiny, do týchto častí sú práve delené. Toto delenie vzniklo v 12. storočí. Šesť šestín sa nazývajú San Paolo, Santa Croce, Dorsoduro, Castello, Caneragio a San Marco. Prvým patrónom Benátok bol Svätý Teodor, ktorého vystriedal Svätý Marko a jeho symbol sa stal okrídlený lev.

Od roku 1979 sa stali mekkou karnevalu a v tomto období prichádzajú aj najväčšie počty cudzincou. Bohužial posledné roky moc počasiu neprajú. Prevažné počasie na karnevale je dážd. Do Benátok sa dostanete po moste Slobody alebo z Punta Sabbione malými loďkami.

Čo by ste mali stihnúť počas 1-2 dní v Benátkach:

1, Arsenal, lodenica z roku 1104, ktorá zamestnávala Arsenalotov a patrí k prvým fabrikám stredoveku. nachádza sa v sestiere Castello a zmienku o nej spomenúl aj básnik Dante Alighieri vo svojom diele Božská komédia. V blízkosti sa nachádza Morské múzeum so zbierkou gondol.

2, San Zaccharia kostol, kde žili kedysi mníšky, ktoré pestovali zeleninu na námestí Svätého Marka.

3, Dóžov palác, ktorý vznikol na danom mieste už v 9. storočí a celkovo v ňom pobývalo 120 dóžat.

4, Námestie Sv. marka s Bazilikou Sv. Marka, zvonicou, novými a starými prokuráciami.

5, Stĺpy Sv. Marka a Teodora, tak pomedzi tieto stĺpy by ste nemali prechádzať, upevnené boli na malinkatom námestíčku pri námestí Sv. Marka v 12. storočí a kedysi boli tri stĺpy, pri montáži, ale jeden spadol a obyvatelia to považovali za zlé známenie, a preto slúžili ako  miesto na popravu a údajne, keď pomedzi ne prejdete, údajne to prináša nešťastie.

6, Campanilla alebo zvonica, ktorá je vysoká 99metrov a dnešná podoba je po roku 1902, kedy sa zrútila zničila nadhérnú loggiu, ktorá sa tam nachádzala, písomné zbierky o zvonici siahajú do 10. storočia.

7, Bazilika Sv. Marka, pomenovaná podľa patróna Benátok, vznikla na dnešnom mieste už v roku 830 a je už 3. kostolom na tomto mieste. Vo vnútri sa nachádza tesoro (klenotnica)  z roku 1204, maľby od Tiziana a Tintoreta a tiež výjavy zo života Sv. Marka a o tom, ako sa jeho pozostatky dostali do Benátok. Má 5 kopúl a mozaika v bazilike má rozlohu 4240m2. Dóža Salve dal príkaz, že kto vycestuje mimo územia Benátok, musí doniesť niečo do baziliky ako dar z cesty.

8, Nové a staré prokurácie, tam bývali prokurátori, to bola druhá najvýznamnejšia funkcia v Benmátkach, staré prokurácie sú dielom B. Bona z roku 1500 a koncom 16. storočia sa začali vystavovať Nové prokurácie, spojené sú krídlom Napoleonica, dielo Soliho z roku 1810. To slúžilo ako vstup pre Napoleóna I.

9, Ponte Rialto je najznámejší a najstarší most v Benátkach, kde sa nachádza aj tržnica.

10, Murano, ostrov sklárov, pozor cez víkend sú sklárne uzavreté, a preto ak chcete navštíviť sklárne cez víkend, urobte si vopred rezerváciu. Na ostrove sa nachádzajú dva kostoly a to Santa Maria e Donato a San Pietro Martire.

11, Burano, ostrov krajky, musím priznať, že pre mňa osobne zaujímavejší ako Murano.

Na ostrovy Burano a Murano sa dostane cez lode vopred rezervované, čo sú aj lacnejšie, alebo vďaka vaporretu, to stojí okolo cca. 7€ cesta na ostrov z Benátok od hotela Gabrielli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?