Malta

Autor: Nina Cunderlik | 11.12.2015 o 10:40 | Karma článku: 3,36 | Prečítané:  222x

Pred asi mesiacom som sa vrátila z Malty, malý ostrovný štát, ktorý vytvára Maltézsku republiku spolu s ostrovom Gozo a Commino. Ostrov ma nesmierne prekvapil, má len rozlohu 316 km2 a nájdete tam všetko. 

Malta je známa vďaka maltézskym rytierom, cestovnému ruchu. Málokto, ale vie, že Malta nie je len to. Je tam dosť dobre rozvinutý rybolov a priemysel. Priemysel od potravinárskeho, textilného kde môžme zahrnúť aj ručnú výrobu čipky, strojársky priemysel a v posledných rokoch rozvinutý farmaceutický priemysel.

Na Malte nájdete všetky typy pláži, ale prevažne kamenisté, Mellieha je jedna z malá pieskových pláži na ostrove. Ostrov nie je zelený, ale má svoj čaro, už od doby Feníčanov nie sú na ostrove stromy, na koľko ostrov má nedostatok podzemnej vody. 

Najvýznamnejšie miesta na ostrove je určite hlavné mesto Valleta, kde môžete navštíviť katedrálu, ktorú navštevovali maltézsky rytieri, staré stredoveká mestá Mdina, Rabat. Typickú rybársku atmosféru nasajete v rybárskej dedinke na juhovýchode ostrova Marsaxlokk, kde sa vynikajúco najete, odporúčam morské špeciality alebo rybu. Nespočetný rad reštaurácií pri pobreží a typické trhy, kde nakúpite miestne suveníry, ako napríklad čipku, miestne likéry, výrobky zo striebra či miestne sladkosti. V Qwara sa nachádza zaujímavé aquárium. Pre tých, ktorý chcú rušné centrá je vhodné miesto St. Julien oblasť, počas leta plné Talianov, pre ľudí, ktorí majú radi pokojné strediská, potom treba hľadať na severe ostrova- Qwara, St. Paul, Mellieha.

Ich kuchyňa je dosť sladká, používa sa vo veľkom aníz, granátové jablko, vanilka, olivový olej a bylinky. 

V histórii boli najvýznamnejšie fakty- príchod Feníčanov, maltézky rytieri počas doby stredoveku a anglická doba. Malta je členom Commonwealthu, používa sa tam britský typ zásuvky a šoféruje sa po ľavej strane.

Jazyk je maltézsky a je zmesou anglického, talianskeho, arabského jazyku.

Aby ste pochopili čaro Malty, tak tu sa nachádza kratšie video od visitmalta.com .

https://www.youtube.com/watch?v=O-MHBWDj2Co

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?